top of page
buse ekinci görselleri

Buse Ekinci: Çiçekçilikte Yepyeni Bir Hikayenin Filizlenişi

Merhaba, ben Buse Ekinci.

 

İstanbul’da hayata gözlerimi açtım. Kova burcu özelliklerini taşıyarak, yaşamıma pozitif ve yaratıcı bir bakış açısıyla yaklaşıyorum. Çiçekçilik sektöründe uzmanlaşmamı buna bağlayabilirim. 

2000-2001 yılında izlediğim bir film, beni çiçek tasarımı dünyasına adım atmam için ilham verdi: 'Wedding Planner'. Bu film, sadece bir aşk hikayesi olmanın ötesinde, düğündeki çiçek düzenlemeleriyle dikkatimi çekti. Amerikan yapımı olması sebebiyle, aklıma ilk gelen düşünce Amerika'da bu sanatı öğrenmek oldu. 2007'de aldığım ilk eğitimle bu hayalime ilk adımımı attım.

Mesleki gelişimim için 2007 yılında ABD'nin Şikago şehrinde 'Chicago School of Flower'dan Çiçek Tasarımı Eğitimi aldım. Daha sonra, Flower Design Institute ve Flower Academy gibi önemli ABD ve Hollanda okullarından masterclass eğitimleri alarak kendimi daha da geliştirdim. 2019'da Rusya'nın ünlü tasarımcılarının markası olan "Borsch Buket"ten "Yenilebilen Buketler" eğitimi ve 2020'de Lacy Bird'in kurduğu LBA'dan masterclass buket eğitimleri aldım.

Türkiye'ye döndüğümde bir süre çiçekçilik işletmeciliği yaptım. Ancak fark ettim ki Türkiye'deki tüketiciler, çiçekçiler, toptancılar ya da üreticiler arasındaki standart çiçekçilik kurallarını pek bilmiyordu. Kendi uzmanlık alanım olan kesme çiçek bakımı ve dizaynı konusunda eğitimler vermeye karar verdim. Önce ufak workshoplar düzenledim, sonra Türkiye'de bir ilki başararak televizyon programları, gazeteler ve dergiler gibi birçok medya kuruluşuyla iş birliği yaparak çiçekçiliği tanıtmaya yardımcı oldum.

2011 yılından bu yana, yazılı ve görsel basının ilgisini çeken çiçek tasarımı eğitimleriyle birçok dergi, gazete ve TV programlarına konu oldum, kesme çiçek kültürünü yayma misyonuyla hareket ettim.

2020'den itibaren "Çiçek Sepeti"nin yeni markası "Viabonte"nin tasarımcısı ve danışmanı olarak görev yaptım. Aynı zamanda birçok mezunuma marka ve çiçekçilik danışmanlığı sağlamaktayım. 2021'in sonlarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Nema Bahçe iş ortaklığı ile kurulan "İstanbul Çiçekleri" markasının tasarım danışmanlığını bir süre üstlendim.

Bu süreçte kurduğum marka, çiçek tasarımı dünyasını keşfetmek isteyen birçok kadına rehberlik etti. Şehir şehir dolaşarak, kadınlara çiçekçilik sanatını öğrettim ve bu alanda bir marka oluşturdum. Bugün hala devam eden bu misyon, birçok kadının içindeki çiçekçilik tutkusunu uyandırmaya devam ediyor.

Sizden öğrenecek daha çok şeyim var ve size çiçek tasarımı, çiçekçilik veya danışmanlık konularında her türlü soruyu yanıtlamaktan mutluluk duyarım.

  • LinkedIn
bottom of page