Buse Ekinci Çiçek Tasarım Okulu Hakkında

Canlı Çiçek Tasarımcısı ve Eğitmeni Buse Ekinci, Türkiye’nin ilk çiçek tasarım kursunu açan başarılı bir isim. Yurt dışında aldığı çiçek tasarımı eğitimi sonrası, sektörde farklılık yaratan genç girişimci, Buse Ekinci markasıyla çalışmalarını sürdürüyor. Kurucusu olduğu Çiçek Tasarım Okulu’nda daha çok yeni nesil tasarımcı yetişmesini hedefleyen eğitmen, farklı kitlelere yönelik atölye çalışmalarını da sürdürüyor.

 Çiçek tasarımı, ‘doğadan ilham alan’ sözünün tam karşılığını veren bir uzmanlık alanı. Ülkemizde  de son yıllarda popüler olan çiçek tasarımı konusunda öne çıkan isimlerin başında Buse Ekinci geliyor. Türkiye’nin ilk çiçek tasarımı kursunu açan girişimci, kendi markasıyla yürüttüğü çalışmalarını, farklı illerde yaygınlaştırmayı ve daha geniş bir kitleye ulaşmayı amaçlıyor. 2007’de Flower School of Chicago’da aldığı “çiçek tasarımı eğitimi”nin ardından, 2008-2010 yılları arasında Türkiye’de bir mağazanın çiçek tasarımcısı ve işletmecisi olarak çalışan Buse Ekinci, 2011’den beri de çeşitli sanat atölyelerinde workshop eğitimleri veriyor. Daha önce kurucusu olduğu Florart markası ile yaptığı çalışmalarını, 2017 itibariyle artık tek başına ve Buse Ekinci markası altında yürütüyor. Markanın ana faaliyetlerini ise; Çiçek Tasarım Okulu, Pratik Atölyeleri,  Çocuk Atölyeleri, Kurumsal Atölye Çalışmaları, Çiçekle Terapi, Weddings oluşturuyor.

Farklı alanlarda farklı illerde çalışmalar

Buse Ekinci Çiçek Tasarım Okulu ile hedeflenen; şu ana kadar 150’ye ulaşan mezun sayısını, İstanbul dışındaki iller de dahil olmak üzere 300’e çıkarmak. Çiçek Tasarım Okulu eğitimlerinin daha kapsamlı bir programı olan, 10 haftalık “I want to be a florist” eğitimleri de 7 Şubat itibari ile başlayacak. Mezunların eğitim sonrasında kendilerini geliştirebilmeleri için de ‘pratik alanları’ da kurulacak. Çiçeklerin ve tasarımla ilgili tüm materyalin yer aldığı bu alanlarda, mezunlar gün boyu rahatlıkla çalışabilecek. İlk pratik alanı Kızıltoprak’ta şubat ayında faaliyete geçecek. Ayrıca, 2017 yaz aylarında İstanbul ve diğer illerdeki mezunlardan oluşan ekipler ile davet/organizasyon alanında de hizmet sunulacak. Çocukların da bu alana ilgisini çekmek için yürütülen anaokullarındaki çalışmalara ağırlık verilecek. Türkiye’nin sayılı İkebana eğitmenlerinden Füsun Güleç ile Çiçekle Terapi eğitimleri de yine şubat’ta başlayacak etkinlikler arasında.

‘Çiçek tasarım eğitimi vererek sektöre yenilik getirdim.’

Buse Ekinci, çiçek tasarımı ve bakımı konusunda eğitim eksikliği olduğunu ve sektörde bundan kaynaklanan sorunlar yaşandığını söylüyor. Ekinci, bu soruna çözüm yaratma amacıyla başlattığı süreci şöyle anlatıyor: “Yapılan çiçek düzenlemeleri gelişi güzel hazırlanarak, belli bir standardın üzerine çıkamıyordu. Çiçekseverlerin merakını karşılayacak hiçbir çalışma da yoktu 2011’de çiçek tasarım eğitimleri vermeye başlayarak sektöre yenilik getirdim. İlk önce, vazo çiçeklerini tanıtmak ve bakımını,  dizilimleri anlatmaya başladım. 2013 itibariyle de yeni nesil çiçekçiler yetiştirmeye başladım. Türkiye’nin sadece çiçek tasarımı eğitimine odaklanan ilk merkezini açtık. 2017’de ise yeni nesil çiçekçi sayısını artırmak ve girişimcilerin daha sağlam adım atmalarını sağlamak için ‘pratik alanları’ kuracağız. Eğitimlerime 2017 itibariyle, kendi markamla ve Kızıltoprak’ta bulunan atölyemde devam ediyorum. Kurucusu olduğum ama şu anda fiilen bağımın olmadığı ve eğitimlerine katılmadığım Florart markası ya da başka bir atölye ile çalışma yapmıyorum. Profesyonel olsun olmasın, tüm çiçek severleri çalışmalarımıza katılmaya davet ediyorum.

Doğadan esinlenen yeni nesil tasarımcılar

Çiçek Tasarım Okulu’nda eğitimler; doğadan alınan düzenden esinlenerek çıkarılan teknikler, stiller ve prensiplere dayalı olarak veriliyor. Çiçek bakımı, ömürleri,  doğal dizilimi, popüler dizilimler, renk uyumu gibi temel konular işleniyor ve birebir uygulanıyor. Bunun yanında sera, mezat ve malzemeciler ile tanışma gezisi düzenleniyor. Yaptıkları düzenlemeler ise eğitim sonunda kişinin kendisine veriliyor. Ayrıca, eğitimi alan herkes 6 ay boyunca ücretsiz danışma hakkına sahip oluyor.

Son yıllarda çiçek tasarımının popülerleşmesiyle birlikte benzer eğitim kurumlarının çoğaldığına dikkat çeken Buse Ekinci; “Daha çok çiçek tasarımcılarının ya da dükkan sahiplerinin, ek iş olarak açtığı benzer kurumlar var. Genele bakıldığında, ağırlıklı olarak teorik ve teknik bakımdan tatmin etmeyen hobi çalışmaları yapıldığını görüyoruz. Eğitimci kimliğim ile hayata geçirdiğim çalışmalarımızın temelini ise teknik bilgi ve deneyim paylaşımı, en son yenilikleri öğretme isteği oluşturuyor. 2011’den beri verdiğimiz eğitimlerde, gelişmiş ülke standartlarında bir eğitim programını kullanıyoruz. Teknik dizilimler, bakım bilgileri ile yeni nesil çiçekçileri sağlam bir alt yapı ile yetiştirmeyi hedefliyoruz.”

Dileyenler, ekincibusecicekleri ve çiçektasarımokulu Instagram hesabından da Buse Ekinci ile iletişim kurabilir.