Buse Ekinci Çiçek Tasarım Okulu Hakkında

 Çiçek Tasarımcısı ve Kurucusu olduğum Çiçek Tasarım Okulu,  daha çok yeni nesil tasarımcı yetişmesini hedefliyor, farklı kitlelere yönelik atölye çalışmalarını da sürdürüyor.

 Çiçek tasarımı, ‘doğadan ilham alan’ sözünün tam karşılığını veren bir alan. Ülkemizde de son yıllarda popüler olan çiçek tasarımı konusunda öne çıkan isimlerin başında okulumuz geliyor. Türkiye’nin ilk çiçek tasarımı kursu olan okulumuz tüm çalışmalarını Buse Ekinci markası altında yürütüyor. Markanın ana faaliyetlerini ise; Çiçek Tasarım Okulu, Pratik Atölyeleri,  Çocuk Atölyeleri, Kurumsal Atölye Çalışmaları, Çiçekle Terapi , Çiçekçilik Danışmanlığı ve Çiçek Tasarımcılığı oluşturmaktadır.

Online /Uzaktan Eğitim

Çiçekçiliği evinize getiriyoruz! Çiçek Tasarım okulu olarak online eğitime geçtik. Pandemi sürecinde hayallerimizden vazgeçmiyoruz! Eğitimizi sağlıkla evlerimizde gerçekleştiriyoruz. Çiçeklerin ve ihtiyacınız olan tüm materyallerin bizzat ekibimiz tarafından paketlenip size sağlam şekilde ulaşmasını sağlıyoruz.

Eğitimlerimizi zoom uygulaması ile canlı, uzaktan bağlanarak gerçekleştiriyoruz. Bu sayede artık daha çok şehre ulaşabiliyoruz. Online eğitimler düşünülenin aksine  evimizin rahatlığı ile daha kolay öğrenmeyi de sağladı.

Farklı alanlarda farklı illerde çalışmalar

Buse Ekinci Çiçek Tasarım Okulu ile hedeflenen; şu ana kadar gidemediğimiz şehirlerdeki çiçekçi olma hayali  kuran çiçekseverlere destek olmak. Daha çok yeni nesil çiçekçi olmasını sağlamak.

‘Çiçek tasarım eğitimi vererek sektöre yenilik getirdim.’

Çiçek tasarımı ve bakımı konusunda eğitim eksikliği var ve sektörde bundan kaynaklanan sorunlar yaşanıyor. Bu soruna çözüm yaratma amacıyla başladğım süreci şöyle anlatabilirim: “Yapılan çiçek düzenlemeleri gelişi güzel hazırlanarak, belli bir standardın üzerine çıkamıyordu. Çiçekseverlerin merakını karşılayacak hiçbir çalışma da yoktu 2011’de çiçek tasarım eğitimleri vermeye başlayarak sektöre yenilik getirdim. İlk önce, vazo çiçeklerini tanıtmak ve bakımını,  dizilimleri anlatmaya başladım. 2013 itibariyle de yeni nesil çiçekçiler yetiştirmeye başladım. Türkiye’nin sadece çiçek tasarımı eğitimine odaklanan ilk merkezini açtık. 2017’de ise yeni nesil çiçekçi sayısını artırmak ve girişimcilerin daha sağlam adım atmalarını sağlamak için ‘pratik alanları’ kuracağız. Eğitimlerime 2017 itibariyle, kendi markamla ve 

Doğadan esinlenen yeni nesil tasarımcılar

Çiçek Tasarım Okulu’nda eğitimler; doğadan alınan düzenden esinlenerek çıkarılan teknikler, stiller ve prensiplere dayalı olarak veriliyor. Çiçek bakımı, ömürleri,  doğal dizilimi, popüler dizilimler, renk uyumu gibi temel konular işleniyor ve birebir uygulanıyor. Bunun yanında sera, mezat ve malzemeciler ile tanışma gezisi düzenleniyor. Yaptıkları düzenlemeler ise eğitim sonunda kişinin kendisine veriliyor. Ayrıca, eğitimi alan herkes 6 ay boyunca ücretsiz danışma hakkına sahip oluyor.

Son yıllarda çiçek tasarımının popülerleşmesiyle birlikte benzer eğitim kurumlarının çoğaldığına dikkat çeken Buse Ekinci; “Daha çok çiçek tasarımcılarının ya da dükkan sahiplerinin, ek iş olarak açtığı benzer kurumlar var. Genele bakıldığında, ağırlıklı olarak teorik ve teknik bakımdan tatmin etmeyen hobi çalışmaları yapıldığını görüyoruz. Eğitimci kimliğim ile hayata geçirdiğim çalışmalarımızın temelini ise teknik bilgi ve deneyim paylaşımı, en son yenilikleri öğretme isteği oluşturuyor. 2011’den beri verdiğimiz eğitimlerde, gelişmiş ülke standartlarında bir eğitim programını kullanıyoruz. Teknik dizilimler, bakım bilgileri ile yeni nesil çiçekçileri sağlam bir alt yapı ile yetiştirmeyi hedefliyoruz.”

Dileyenler, ekincibusecicekleri ve çiçektasarımokulu Instagram hesabından da Buse Ekinci ile iletişim kurabilir.