Çiçekler, çiçekçiler, çiçek tasarımları  dikkatinizi çekmeye başladığında sanki yıllardır bu mesleği yapmayı istemiş gibi hissettiğinizi duyar gibiyim.

Senelerdir çalıştığınız mesleğinizden sıkıldınız, bir yönetici ile çalışmak istemiyor, hak ettiğiniz takdiri göremiyor, yaratıcı olduğunuza inanıyor, çocuklar büyümüş ve işe başlama zamanı geldiğini hissediyor, satın aldığınız çiçekleri yeniden düzenliyor, erken emekli olsanız da çalışmak için hala enerji duyuyor,  oturduğunuz muhitteki çiçekçileri beğenmiyor, bitkiler yetiştiriyor, köşedeki seyyar çiçekçilerle ahbap olmuş sıkça çiçek alıyor, pinterestte saatler harcıyor, henüz kimselere hayalinizi anlatmıyor, çiçekleri farklı alternatiflerle sunmak istiyorsanız siz de çiçekçi olmak istiyorsunuz demektir.

Bu mesleği öğrenebileceğiniz kitaplar bakacak fakat bulamayacaksınız.  Çiçekçilik sektörü  Türkiyede henüz gelişmeye başladı. Kaynakları hala yurt dışından temin ediyoruz.  Sonraki  adım bu işi öğrenmek için bir kurs aramak. İnternet Arama motorlarına yazdığınız kelimeler karşısında bir kaç alternatif çıkacaktır. Önce gelişmiş ülkelerdekilere  bakıyor olabilirsiniz. Uçak bileti, kalacak yer, kurs ücreti peki hangisine gitmeli… O kadar uzaklaşmayın şimdilik. Ama mutlaka gidin bir gün. Size gideceğiniz okulların listesini vereceğim.

Türkiye’de de bir çok kurs olduğunu göreceksiniz. Baş sayfada Çiçek Tasarım Okuluna rastladığınız gibi diğer kurslarda dikkatinizi çekecektir. Tek tek incelediğinizde anlatım ve görseller ile dikkatinizi çeken bir yer varsa arayın. Hepsini arayın. Peki hangisine gitmeli? Arasanız ne soracaksınız ki? Bu konu ile ilgili hiç bilginiz yok? Ülkemizde yeni popüler olmuş bu meslek eğitimini veren seçenekler de artıyor. Bir süre sonra daha da artacak ve mesleği öğrenebileceğiniz doğru yeri bulmak zor olacak.

Tavsiyem, gelişmiş ülkelerdeki ders programlarını araştırdıktan sonra Türkiye’deki programlara yakınlığına bakmanız. Günümüz materyallerine sahip, popüler tasarımları uygulayabilen, klasik tasarımları , çiçekçiliğin tarihini bilen, teknik malzemeleri kullanabilen, geniş ekipmana sahip, çeşitli stil bilgileri ile zengin, çiçek bakımına önem veren, öğretme konusunda tecrübesini sorgulamanız olmalıdır.

Türkiye’de şimdilik kimse sizden referans mektubu istemeyecek, çiçekçilik bilginizi sorgulamayacaktır. Hatta ithal, büyük gösterişli çiçekleri bir araya getirmeyi yeni nesil çiçekçilik olarak görüp sizden bir çok tüketici memnun kalacaktır. Sizi farklı bir şey yapmak istiyorum diye çıktığınız yolda aynı şeyleri yaparken görebiliyorum.

Çiçek satın almak, yaşam alanlarımızda çiçek düzenlemeleri barındırmak lüks değil ihtiyaçtır. Bunun kültürümüze girmeye başladığı son yıllarda doğru bir eğitim ile bu meslekte kalıcı olabilirsiniz ancak. Ya da popülerliği bittiğinde siz de yok olabilirsiniz.

Başarılı olmanın sırrı temel eğitimi aldıktan sonra pratik yapıp kendini geliştirebilmektedir. İyi bir çiçekçi olmak için bu yeterlidir.

Buse Ekinci