“Çiçek düzenlemek; Chopin eserleri gibi… “

Doğup büyüdüğü topraklardan taşınan ve özlemi anlatan; dingin, sade ve şık…

Hindistan’da bir ritüeldir cenaze ardından atılan çiçekler… 6. yüzyılda Çin’den Japonya’ya gitmiştir çiçek uygulama sanatı. Yine bu yüzyılda Senno *İkenobo tarafından ”İkebana Felsefesi” olarak ortaya çıkarılmıştır. ” Senno Kuden”de de ilk öğretilerini toplamıştır bu rahip.

1462 de ilk çiçek düzenleme sanatı ve ustası Senkei İkebono ilk kez kayıtlara geçmiştir. Bu dönemle birlikte dinsel bir kavramdan çıkıp sanatsal bir kavrama dönüşmüştür.

İkebana önceleri aristokratlar arasında yaygınlaşmıştır. Çiçek uygulama mesleği, saygıdeğer ve asil bir meslektir. Ayrıca, yaşantımızı yansıtırcasına çiçekleri düzenlemek bir terapi de olmuştur. Bu öğretiler, günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde bir çok okullarda öğretilmektedir.

18. yüzyılda Avrupaya yayılmıştır çiçek düzenleme sanatı. İngilterede Kraliçe Viktoria dönemi ile önem kazanmaya başlamıştır. O dönem çiçek düzenlemek ve teşhir etmek zenginliğin göstergesiydi. Yine bu dönemde çıkmıştır çiçek anlamları ve kitapları…ve çiçekler mesaj iletmenin popüler bir aracı da olmuştur.

Kraliçe Victoria İlk gelin buketini taşıyan Kraliçedir. Kraliçenin portakal çiçeği sevgisi, 1840’da Prens Albert ile evlendiği düğünüyle Kraliyet ailesi içinde kalıcı bir başlangıç olmuş, geleneksel olarak evlilik ve iffet sembolü haline gelmiştir.

Mesleğe başladığım ilk yıllarda ülkemizde kesme çiçeğe verilen önem ve değerden hoşnutsuzdum. Düzenlediğim çiçeklerin satın alınması aşamasındaki geçen diyaloglar tüketicinin bu konuda hiç bir bilgisinin olmadığını gösterdi bana. En azından bakım bilgisi olmalıydı. Olmalıydı ki değeri bilinsin, kıymeti artsın ve daha çok satın alınsın. Çünkü çiçek; kadın, erkek, ileri yaş, çocuk, herkes için olumlu duygu uyarıcıdır. Medite eden, ruhunu arındıran bir terapidir aynı zamanda.

Tüm dünyaya yayılan ve zenginliğin bir göstergesi olan çiçek düzenlemek, zamanla tüketicinin yaşam alanları, iş yeri dekorasyonu, günlük ve özel gün kutlamaları gibi ihtiyaçlara cevap verebilmek için mahalle çiçekçileri ile yaygınlaşmıştır. Dünyada çoğu sektörde olduğu gibi erkek egemenliğinde olan bu meslek, şimdilerde el değiştirmiş ve kadınlar tarafından yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra düzenlenen organizasyonlar ve çiçek düzenleme etkinlikleri ile farkına varmaya başlandı ülkemizde de bu sanat. Ne dersiniz? Anneden kıza geçen bir öğreti haline gelir mi bir gün? kültürümüze yerleşir mi? ”Herkes çiçek düzenlemeli”

2019′ a girmeye saatler kala uzun süredir yarım kalan bir yazıyı tamamladığım için çok huzurluyum. Sizlerle çiçekler hakkında daha bolca bilgiler paylaşmak için can atıyorum. Yeni yıldan yine umutluyum. Yenilenmek, tamamlamak, affetmek, umursamamak , girişimde bulunmak için bir sebep bize.

Dilerim hiç eksik olmasın hayatımızdan ; çiçek, güneş, müzik ve sanat . Mutlu Yıllar!

*İkenobo, o dönem Budist rahiplere verilen isimdir.

Buse Ekinci


By |2018-12-31T16:18:23+02:00Aralık 31st, 2018|Uncategorized|“Çiçek düzenlemek; Chopin eserleri gibi… “ için yorumlar kapalı

About the Author:

1981 İstanbul doğumlu, kesme çiçek tasarımcısı. 2003 yılında Sinema-Televizyon alanında eğitim aldı. Yakın bir arkadaşının düğün organizasyonuna, çiçek düzenlemeleri yaparak dahil olması ile çiçek tasarımı dünyasının kapılarını açtı. Halen zevkle devam ettirmekte olduğu mesleğinin temeli olan ‘Çiçek Tasarımı Eğitimi’ni ABD’nin Şikago kentinde, ‘Chicago School of Flower’ da aldı. 2008 yılında Türkiye’ye döndükten sonra çiçek tasarımı çalışmalarına mesleğe yönelik ve hobi amaçlı atölye dersleri vererek devam etti. 2009-2012 yılları arasında Hamarat Diva İstanbul’da canlı çiçek tasarımı eğitmenliği ve Naydu Çiçek’te mağaza işletmeciliği & kesme çiçek tasarımcılığı yaptı. 2012 yılında bir çocuk annesi olan Buse Ekinci 2013 - 2016 yılları arasında Florart markası ile çiçekseverleri hayalleri ile buluşturdu. 2017 yılından beri yine kendi kurduğu Çiçek Tasarım Okulu markası altında profesyonel çiçekçiliğe yönelik mesleki eğitimler veriyor, hobi derslerinde meraklıları ile birlikte rengârenk temalı tasarımlar yapıyor.