Doğup büyüdüğü topraklardan taşınan ve özlemi anlatan; dingin, sade ve şık…

Hindistan’da bir ritüeldir cenaze ardından atılan çiçekler… 6. yüzyılda Çin’den Japonya’ya gitmiştir çiçek uygulama sanatı. Yine bu yüzyılda Senno *İkenobo tarafından ”İkebana Felsefesi” olarak ortaya çıkarılmıştır. ” Senno Kuden”de de ilk öğretilerini toplamıştır bu rahip.

1462 de ilk çiçek düzenleme sanatı ve ustası Senkei İkebono ilk kez kayıtlara geçmiştir. Bu dönemle birlikte dinsel bir kavramdan çıkıp sanatsal bir kavrama dönüşmüştür.

İkebana önceleri aristokratlar arasında yaygınlaşmıştır. Çiçek uygulama mesleği, saygıdeğer ve asil bir meslektir. Ayrıca, yaşantımızı yansıtırcasına çiçekleri düzenlemek bir terapi de olmuştur. Bu öğretiler, günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde bir çok okullarda öğretilmektedir.

18. yüzyılda Avrupaya yayılmıştır çiçek düzenleme sanatı. İngilterede Kraliçe Viktoria dönemi ile önem kazanmaya başlamıştır. O dönem çiçek düzenlemek ve teşhir etmek zenginliğin göstergesiydi. Yine bu dönemde çıkmıştır çiçek anlamları ve kitapları…ve çiçekler mesaj iletmenin popüler bir aracı da olmuştur.

Kraliçe Victoria İlk gelin buketini taşıyan Kraliçedir. Kraliçenin portakal çiçeği sevgisi, 1840’da Prens Albert ile evlendiği düğünüyle Kraliyet ailesi içinde kalıcı bir başlangıç olmuş, geleneksel olarak evlilik ve iffet sembolü haline gelmiştir.

Mesleğe başladığım ilk yıllarda ülkemizde kesme çiçeğe verilen önem ve değerden hoşnutsuzdum. Düzenlediğim çiçeklerin satın alınması aşamasındaki geçen diyaloglar tüketicinin bu konuda hiç bir bilgisinin olmadığını gösterdi bana. En azından bakım bilgisi olmalıydı. Olmalıydı ki değeri bilinsin, kıymeti artsın ve daha çok satın alınsın. Çünkü çiçek; kadın, erkek, ileri yaş, çocuk, herkes için olumlu duygu uyarıcıdır. Medite eden, ruhunu arındıran bir terapidir aynı zamanda.

Tüm dünyaya yayılan ve zenginliğin bir göstergesi olan çiçek düzenlemek, zamanla tüketicinin yaşam alanları, iş yeri dekorasyonu, günlük ve özel gün kutlamaları gibi ihtiyaçlara cevap verebilmek için mahalle çiçekçileri ile yaygınlaşmıştır. Dünyada çoğu sektörde olduğu gibi erkek egemenliğinde olan bu meslek, şimdilerde el değiştirmiş ve kadınlar tarafından yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra düzenlenen organizasyonlar ve çiçek düzenleme etkinlikleri ile farkına varmaya başlandı ülkemizde de bu sanat. Ne dersiniz? Anneden kıza geçen bir öğreti haline gelir mi bir gün? kültürümüze yerleşir mi? ”Herkes çiçek düzenlemeli”

2019′ a girmeye saatler kala uzun süredir yarım kalan bir yazıyı tamamladığım için çok huzurluyum. Sizlerle çiçekler hakkında daha bolca bilgiler paylaşmak için can atıyorum. Yeni yıldan yine umutluyum. Yenilenmek, tamamlamak, affetmek, umursamamak , girişimde bulunmak için bir sebep bize.

Dilerim hiç eksik olmasın hayatımızdan ; çiçek, güneş, müzik ve sanat . Mutlu Yıllar!

*İkenobo, o dönem Budist rahiplere verilen isimdir.

Buse Ekinci